Jeg skal helt klart se den fordi:
1. Sigourney Weaver er en af mine favorit skuespillerinder og sidst hun arbejde sammen med Cameron gik da pænt godt.
2. Projektet har været så længe undervejs og jeg har fulgt det i de sidste 3 år.
3. Jeg har endnu ikke set en 3D film i biografen og Avatar er jo oplagt at se.
Jeg er dog skeptisk og har skruet mine foventninger meget ned efter traileren kom. Den var ikke ligefrem en succes. Derudover er sci-fi ikke den genre jeg ser flest film fra.
Jeg er helt med på dine sysnpunkter omkring trailere og genren. Men på den anden side er filmen SÅ hypet at man ganske enkelt er nødt til at se den....og jeg tror faktisk at man kan blive overrasket, specielt når man ikke har de store forventninger til den.
Og må jeg så lige sige: Velkommen tilbage til James Cameron....where the hell have you been dude???
Avatar er vel bare én af den slags film som skal have chancen. 3D er idag blevet så lækkert at det SKAL prøves i biografen. Når så instruktøren hedder James Cameron og filmen har været 14 år undervejs, må den betragtes som en stykke filmhistorie, allerede inden den har haft premiere. Så må vi bare håbe at den kan leve op til den næsten umenneskelige hype som den har fået.....det plejer at være svært. --- Its not the years, honey, its the mileage. (Indiana Jones)
Filmen er virkelig rørende, og man får jo lyst til at flytte ud i skoven bagefter (ganske vist ikke dan danske skov, men en dejlig tropisk en;)
Kan virkelig anbefales, også bare for at man kan følge med i, hvad andre snakker om:)